Ekologia i środowisko Hobby

Jak dbać o storczyka

Storczyki to piękne kwiaty doniczkowe, są niczym srebro forex. Naturalnie w przyrodzie występują jako pasożyty nadrzewne w ciepłych klimatach. Cieszą się one w Polsce ogromną popularnością, jednak nie każdy wie jak o nie dbać. Odpowiednia i dobrze zaplanowana pielęgnacja jest podstawą ich pięknego rośnięcia.

Oświetlenie jest bardzo istotną kwestią dla rozwoju każdej rośliny. Storczyki potrzebują dużo światła słonecznego. Nie może być ono jednak mocne i ostre, a bardziej rozproszone. Nadadzą się do tego wschodnie okna. W okresach gdy naturalnego światła jest mniej lub w zacienionych pomieszczeniach warto zapewnić im dodatkowe oświetlenie. Sprawdzi się do tego zwykła lampa jarzeniowa lub specjalnej lampy dla roślin. Pamiętajmy by jednak zbyt długo ich nie doświetlać.

fioletowy storczyk(sxc.hu)
fioletowy storczyk(sxc.hu)

Odpowiednie podlewanie jest podstawą przy rozwoju storczyka. Najlepsza jest kąpiel wodna. Do miski z wodą wstawiamy storczyki. Woda powinna sięgać do połowy doniczki lub trochę wyżej. Trzymamy je w wodzie 10-15 minut po czym wystawiamy je do obcieknięcia. Musimy pamiętać, że storczyki nie mogą mieć za mokro, bo mogą zgnić ich korzenne. Najlepiej podlewać je co tydzień lub dwa, tylko wtedy gdy mają suche podłoże.

Storczyki warto również nawozić. Bez tego nie będą pięknie kwitły. W sklepach są dostępne specjalne preparaty przeznaczone do pielęgnacji orchidei. Zawsze trzeba dawkować je zgodnie z zaleceniami producenta, bo możemy zaszkodzić naszej roślinie.

2 KOMENTARZE

  1. mój storczyk usechł po dwóch tygodniach od zakupu a pielęgnowałam go z wielką troską i zgodnie z instrukcjami… może miały zbyt mało słońca…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *