Podróże Rozrywka Społeczeństwo

Na światowej scenie – Hamlet dla uchodźców

Pod stalowo szarym niebem w zimnej atmosferze milczący tłum wysłuchał początkowej kwestii Bernardo – „Kto tam?”. Pięć minut po rozpoczęciu widownia była już zauroczona.

Wielu pewnie będzie uważało, że przedstawienie Hamleta dla strudzonych uchodźców to czyste szaleństwo, ale inni stwierdzą, że jest to sztuka idealna dla takiej sytuacji. Jest to historia młodego człowieka, który jest zdesperowany i sfrustrowany, zawieszony pomiędzy życiem i śmiercią, który nie wie co zrobić i zmaga się z podjęciem właściwej decyzji. Ta historia może odzwierciedlać obecną sytuacje tysięcy uchodźców, którcy obecnie znajdują się w Calais w obozie znanym jak Dżungla.

Znajduje się tu wielu młodych mężczyzn i samotnych nastolatków, którzy zmagają się z największymi przeciwnościami losu jakie mogliby sobie kiedykolwiek wyobrazić. Często popadają w depresje a nawet tracą rozum.

W obozie znajduje się około 6 tysięcy uchodźców mających nadzieję na dostanie się do Wielkiej Brytanii. Z pewnością poznanie brytyjskiej tradycji i zaczerpnięcie trochę tej kultury może nie tylko podnieść ich na duchu, ale także przygotować do zmiany jaka ich czeka. Niestety większość uchodźców jest nastawiona pesymistycznie do tego iż ich przybycie na wyspy kiedykolwiek stanie się rzeczywistością, dlatego ważne jest aby przejmować inicjatywę i pokazywać, że zależy nam na pomocy im i nie są zapomniani i zamknięci w obozie.

Podróżujący Hamlet jest częścią projektu „Globe to Globe”, który rozpoczął się w 2014 roku z ambicją odwiedzenia każdego kraju na świecie. Wcześniej w tym miesiącu odwiedzili Seszele, miejsce zupełnie inne niż zimna post apokaliptyczna Dżungla.

Jednak jest to fizycznie nie możliwe, żeby odwiedzić każdy kraj na świecie, dlatego też trupa teatralna stwierdziła, że będzie odwiedzać najbardziej „potrzebujące” obozy na bliskim wschodzie. Odwiedzanie uchodźców nie było ich początkowym planem jednakże widząc tragedie obecnych uchodźców i kryzys w jakim znajduje się świat stwierdzili, że muszą interweniować. Jako aktorzy jedynym sposobem na pomoc jest właśnie sztuka, dlatego robią wszytsko co w ich mocy, aby podnieść ich na duchu.

Sami artyści są zdania, że przez sztukę porozumieć się może każdy i jest te świetna opcja dla osób, które z niepokojem patrzą w przyszłość, aby oderwały się od codziennych rozmyślań i chociaż przez chwilę oddali się sztuce.

art (sxc.hu)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *