Motoryzacja i transport

Silniki w autach i różnice między nimi

Silnik to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów w każdym aucie. To właśnie on jest jednostką napędową, która ma bezpośredni wpływ na to, jak szybki jest dany samochód. Samych rodzajów silników jest tak naprawdę cała masa i różnią się one między sobą pod wieloma względami. Najczęstszy podział silników dotyczy jednak tego, jakiego paliwa one używają. Silniki benzynowe oraz diesle różnią się między sobą dosyć znacząco, więc przez zakupem auta dobrze jest znać wszystkie te różnice.

Benzyna i diesel

W przypadku silników diesla największym plusem będzie przede wszystkim stosunkowo niskie spalanie. Nawet silniki tego typu o dosyć dużej pojemności palą dużo mniej paliwa niż ich benzynowe odpowiedniki. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że taka jednostka dosyć długo się nagrzewa, więc zakup takiego auta to najlepsze rozwiązanie w chwili, gdy każdego dnia pokonujemy wiele kilometrów. W przeciwnym razie, jeśli silnik nie będzie się nagrzewał w odpowiedni sposób to może dochodzić do usterek i awarii, a niektóre z nich mogą kosztować nas sporo pieniędzy.

Jazda dieslem wychodzi taniej (sxc.hu)
Jazda dieslem wychodzi taniej (sxc.hu)

Silniki benzynowe charakteryzują się często dosyć wysokim spalaniem, szczególnie jeśli jednostka ma dużą pojemność, a my mamy dosyć ciężką nogę. Silniki tego typu rozgrzewają się jednak szybko i nie dochodzi w nich tak często do usterek i awarii nawet w chwili, gdy jeździmy naprawdę mało. Wybór auta z silnikiem benzynowym o małej pojemności może być więc dobrym pomysłem jeśli potrzebujemy auta przykładowo tylko do dojazdów do pracy. Spalanie nie będzie wówczas wysokie, a my będziemy mogli unikać wielu usterek.

4 KOMENTARZE

  1. Miałem diesla i ciągły problem ze świecą. Owszem, mało palił, ale po kilku latach stał się  bardzo głośny. Teraz mam benzyniaka i wreszcie jestem zadowolony. Benzyna teraz jest tania, więc nie narzekam

  2. Tylko benzyniak. Tani i prosty w obsłudze, sam mogę w nim pogrzebać, jak coś mi się zepsuje. A z dieslem to już trzeba jechać do mechanika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *