Zdrowie i uroda

Fakty i mity na temat czerwonego mięsa

Istnieje wiele negatywnych opinii na temat czerwonego mięsa. W Stanach Zjednoczonych kojarzone jest głównie z hamburgerami, a u nas z tłustym schabowym. Czas przyjrzeć się faktom i poznać prawdziwe właściwości tego rodzaju mięsa. Czerwone mięso to nie tylko schabowy i stek. Do tej grupy zalicza się także wołowinę, jagnięcinę, baraninę, cielęcinę, mięso gęsie i kacze oraz dziczyznę.

Można powiedzieć, że za najmniej zdrowy produkt uchodzi ten, który jest najłatwiej dostępny w danym kraju. Co jest dużym błędem. W Polsce mamy największą podaż na wieprzowinę, a hodowcy świń karmią je tak, że wcale nie są dużo tłuszcze od wołu. Jakość mięsa w dużej mierze zależy także od obróbki. Na przykład czerwone mięso wygrywa z drobiem ze względu na zawartość żelaza.

Jednak osoby ćwiczące i trenujące biegi, badminton lub inną dyscyplinę częściej sięgają po drób ze względu na zawartość białka, z racji czego często rezygnują zupełnie ze spożywania wieprzowiny, ograniczając się do okazyjnej wołowiny ze względu na cenę. Mięso czerwone jak właśnie wołowina jest odmianą bogatą w białko i sprzyja rozwoju tkanki mięśniowej.

Ponadto te mięsa zawierają dobrze przyswajane żelazo, cynk, które zapobiegają cukrzycy, infekcjom i starzeniu się skóry. W czerwonym mięsie jest także duża ilość witamin z grupy B i PP, niezbędnych do budowy i regeneracji mięśni, a także wytwarzania czerwonych krwinek. Osoby aktywne fizycznie zdecydowanie powinny wdrożyć czerwone mięso do swojej diety.

wine(sxc.hu)
wine(sxc.hu)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *