Dom i wnętrza

Jak przygotować się do tapetowania

pędzel(sxc.hu)
pędzel(sxc.hu)

Do niedawna tapety kojarzyły się nam ze starymi wnętrzami, niemodną od kilku dekad stylistyką oraz domami, które od długiego czasu popadają w ruinę. Nowe trendy rzucają nowe światło na tapety. Stają się one modnym i nowoczesnym sposobem zakrycia mdłych ścian naszych mieszkań.

Zalety tapet

Tapety mają niezliczenie wiele zalet. Przede wszystkim pozwalają na ozdobienie ścian wzorami, które są niemożliwe do osiągnięcia przy użyciu zwykłej farby. Dodatkowo dzięki nierównej fakturze możemy uzyskać głębię i bardziej interesujący efekt końcowy. Co więcej, tapetę można łączyć na wiele sposobów i dopasować ilość pokrytej ściany do naszych indywidualnych potrzeb.

Przygotowanie ścian

Aby tapety wyglądały efektownie i nie odklejały się przez długi czas, należy w odpowiedni sposób przygotować ściany. Przede wszystkim należy zdjąć ewentualną boazerię lub poprzednią tapetę. Pamiętajmy, że im gładsze będą nasze ściany, tym lepszy efekt osiągniemy. Co więcej, warto zainwestować w różne materiały ścierne i wygładzić całą powierzchnię, do której ma być przyklejona tapeta. Po ścieraniu wierzchniej, nierównej warstwy pamiętajmy o tym, żeby dokładnie wytrzeć ściany, aby nie pozostał kurz, który będzie osłabiał działanie kleju do tapet. Pamiętajmy również o tym, że zanim posmarujemy pasek tapety klejem, najpierw trzeba go przymierzyć do ściany i upewnić się, że wzór będzie dobrze dopasowany.

Przed samym remontem obłóżmy nasze mieszkanie folią ochronną. Klej do tapet może zniszczyć meble oraz podłogę. Dlatego warto upewnić się, że nie skapnie w żadne niepożądane miejsce.

2 KOMENTARZE

  1. Będę niedługo tapetować sypialnię. Z tapetami mam do czynienia po raz pierwszy, więc bardzo przydadzą mi się te rady 🙂

  2. Uwielbiam tapety. Szczególnie te z dużymi wzorami i podklejane na flizelinie. Dobrze maskują nierówności na ścianie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *