Dom i wnętrza

Kominki elektryczne, które zagwarantują ciepło nawet w najbardziej mroźne dni

Ogrzewanie domu jest jedną z najważniejszych rzeczy, która ma decydujące znaczenie w komforcie domowników. Powinniśmy zadbać o to, aby w trakcie mrozów w środku panowała przyjemna temperatura. Ma to wpływ nie tylko na wygodę, ale również może mieć znaczenie w kontekście zdrowia naszej rodziny. Dobrze wiemy, że wychłodzenie organizmu może skutkować zapaleniem płuc czy grypą. Są to poważne choroby mogące doprowadzić do jeszcze gorszych komplikacji.

Chcąc tego uniknąć powinniśmy zainwestować w dodatkowe ogrzewanie. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że w razie spadku temperatury będziemy w stanie dostarczyć wymaganą ilość ciepła do utrzymania komfortu cieplnego. W domach prywatnych najczęściej stosuje się kotły CO, które nie nalezą do szczególnie praktycznych. Być może są tanie i wydajne, ale ich obsługa wymaga przygotowania. Największych problemem jest dostępność węgla – w trakcie zimy ciężko nam będzie dokupić materiał opałowy.

W przypadku kominków klasycznych łatwo się poparzyć (sxc.hu)
W przypadku kominków klasycznych łatwo się poparzyć (sxc.hu)

Kominki klasyczne sprawiają zdecydowanie więcej problemów

Jeżeli źle obliczymy zapotrzebowanie to może okazać się, że jeszcze w takcie zimy pozostaniemy bez węgla. Wtedy będziemy musieli bardzo oszczędzać, co z pewnością nie pomoże nam zachować komfortowych warunków. Dlatego wiele osób stara się odchodzić od takiego rozwiązania na rzecz innych, pewniejszych. Dobrym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne. Niestety wymaga ono dość sporej ilości pieniędzy. Na początku dom będzie musiał zostać przystosowany do tego, aby instalacja została właściwie poprowadzona. Samo to wiąże się już z wydatkami, a do tego doliczmy jeszcze koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej. W skali miesiąca wyniesie nas to więcej niż w przypadku ogrzewania domu węglem. Problemem jest również to, że prąd może zostać odcięty np. w czasie burzy lub z powodu awarii sieci przesyłowej. Wtedy również pozostaniemy bez możliwości ogrzania się. Chcąc tego uniknąć będziemy musieli mieć dwa niezależne źródła ciepła w domu. Jeżeli mamy kocioł CO to możemy spróbować zastosować ogrzewanie elektryczne. Chcąc jednak obniżyć koszty warto zastanowić się nad tym czy kominki elektryczne nie będą lepsze.

Kominki tradycyjne nie są tak łatwe w utrzymaniu (sxc.hu)
Kominki tradycyjne nie są tak łatwe w utrzymaniu (sxc.hu)

Wizualne różnice między kominkami elektrycznymi, a klasycznymi są naprawdę niewielkie

Przede wszystkim są one w stanie zapewnić klimat podobny do prawdziwego kominku. Dzięki temu będziemy mogli spędzać długie zimowe wieczory w jego blasku np. czytając książkę czy rozmawiając z najbliższymi. Z drugiej strony nie jest to wyłącznie ozdoba – jest to również urządzenie grzewcze, które jest w stanie dostarczyć ciepła do pomieszczenia. Oczywiście jesteśmy w stanie wybrać tylko jedną opcję i np. korzystać jedynie z funkcji zapewniającej klimat. Takie kominki nie wymagają specjalnej instalacji przez co koszty się zmniejszają. Jedynym wymaganiem jest dostęp do gniazda z prądem elektrycznym. Takie kominki mogą być montowane również w blokach i innych obiektach, gdzie nie mamy wyciągu kominowego. W ostatnich latach takie rozwiązanie zdobyło wielu zwolenników. Coraz częściej jesteśmy w stanie spotkać się z elektrycznymi kominkami w domach znajomych lub rodziny.

1 KOMENTARZ

  1. Nikt mi nie powiedział, że istnieją kominki elektryczne co nie generują ciepła. Zmarnowałem dużo kasy. 🙁

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *