Przemysł i technika

Czym są płytki wzorcowe?

Metrologia korzysta z szeregu różnych narzędzi, aby dokładnie dokonywać zróżnicowanych pomiarów. Jednym z takich narzędzi są płytki wzorcowe, które są jednym z podstawowych narzędzi w pracy wielu metrologów. Czym dokładnie są płytki wzorcowe i w jaki sposób się z nich korzysta?

Czym są płytki wzorcowe?

Płytki wzorcowe zaliczamy do wzorców krańcowych, co oznacza że reprezentowany wymiar mierzony jest pomiędzy dwoma krawędziami. Zostały wynalezione w 1901 roku i do dzisiaj są one stosowane w metrologii długości oraz kąta. Najczęściej płytki wzorcowe są wykonane z jednego z trzech materiałów, które charakteryzują się różnymi cechami. Stal hartowana jest najtańsza i podatna na temperaturę, węglik wolframu ma największą odporność na ścieranie, a ceramika jest niemagnetyczna.

Gdzie się je stosuje?

Płytki wzorcowe są podstawowym narzędziem w metrologii długości i metra, z tego powodu są używane przy wzorcowaniu. Takie przyrządy jak suwmiarki, mikrometry czy maszyny współrzędnościowe muszą zostać poddane wzorcowaniu, aby mieć pewność, że ich pomiary są właściwe. Płytek używa się także przy pomiarach porównawczych a także przy ustawianiu przyrządów pomiarowych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *