Biznes i finanse

Jak wyjść z długu?

W czasach kryzysu coraz częściej możliwe jest wpadnięcie w długi, a w najcięższych przypadkach czeka nas egzekucja komornicza. Choć jest to ciężka sytuacja, to jest możliwe stopniowe wyjście z długów i spłacenie wierzycieli. W jaki sposób można to zrobić?

Negocjacje

Należy pamiętać, że o pozbyciu się długu zależy nie tylko dłużnikowi, ale również jego wierzycielom, co daje warunki do negocjacji. Można wynegocjować zaplanowanie nowego harmonogramu spłat, umorzenie części odsetek naliczonych z powodu opóźnienia czy wycofanie pozwu sądowego. Jeśli komornik Opole już zaczął zajmować mienie dłużnika, to można negocjować zawieszenie lub zakończenie postępowania komorniczego, a argumentując to można szybszą spłatą długu nie obciążoną wynagrodzeniem dla komornika.

Upadłość konsumencka

Kolejną kwestią która może nam pomóc wyjść z długów jest pomyślne zgłoszenie w sądzie upadłości konsumenckiej. Jest to proces sądowy, podczas którego orzeka się o niewypłacalności dłużnika wobec wierzycieli. Należy jednak udowodnić, że do takiej sytuacji doszło nieumyślnie, a nie w skutek niedbalstwa czy celowego działania. Jeśli sąd zatwierdzi upadłość konsumencką, to dług zostaje rozłożony na trzy lub więcej lat, a dłużnik nie będzie musiał się obawiać komornika i firm windykacyjnych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *