Przemysł i technika

Czym jest piec konwekcyjno-parowy?

Gastronomia rozwija się tak samo jak każda inna gałąź gospodarki, w nowoczesnym lokalu sprzęty domowe są nieakceptowalne. Każdy lokal gastronomiczny liczący na sukces powinien posiadać szereg sprzętów przeznaczonych do profesjonalnego gotowania. Jednym z nich jest piec konwekcyjno-parowy. Czym jest i do czego służy?

Zasada działania

Piece tego typu są rozwinięciem pieców konwekcyjnych, w których obróbka termiczna potraw odbywa się poprzez odpowiednią cyrkulację gorącego powietrza, a dodatek pary wodnej przyspiesza ten proces i zapobiega utracie wilgoci przez potrawy. Aby móc korzystać z pieca konwekcyjno-parowego w lokalu gastronomicznym niezbędne jest zapewnienie mu odpowiednich przyłączy. Taki piec wymaga odpowiedniego źródła zasilania, a także przyłącza gazu, wody a także odprowadzanie ścieków.

Zadania i koszty eksploatacji

Taki sprzęt jest niezbędny w profesjonalnym lokalu gastronomicznym, gdyż może on zastąpić wiele innych sprzętów. Za pomocą pieca konwekcyjno-parowego możemy piec, wędzić, grillować, blanszować czy gotować na parze. Warto zaznaczyć, że tego typu sprzęt jest energooszczędny ze względu na zasadę jego działania. Cyrkulacja gorącego powietrza pozwala na mniejszy pobór energii elektrycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *