Po debacie oxfordzkiej
Jednym z głównych celów statutowych, dla których powołaliśmy do życia Stowarzyszenie oraz Fundacją "Wspólne Świętochłowice" jest aktywizacja społeczna i samorządowa mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem świętochłowickiej młodzieży. Dlatego obok działań na rzecz dzieci i młodzieży, osób niepełnosprawnych, czy promocji miasta, podejmujemy prace w kierunku podnoszenia świadomości obywatelskiej naszych mieszkańców.
Od początku 2010 roku uczestniczymy w ogólnopolskich akcjach organizowanych przez Fundację im. Stefana Batorego. Dzięki tej współpracy świętochłowiczanie mogli w naszym mieście zobaczyć plakaty mobilizujące do udziału w obu turach wyborów prezydenckich, czy zachęcające do wskazywania kandydatów na radnych w wyborach samorządowych.
Kolejna kampania informacyjna Fundacja Batorego kładzie nacisk na poprawę frekwencji w wyborach samorządowych. W ramach tej kampanii, w dniu 8 listopada, Grupa ds. samorządowych naszego stowarzyszenia, której liderem jest Jarek Wichura, zorganizowała pierwszą w naszym mieście "Młodzieżową Debatę Oxfordzką". Jej uczestnikami byli uczniowie ZSO nr 2 oraz LO nr 1, którzy podjęli próbę odpowiedzi na pytanie:
"Czy warto uczestniczyć w wyborach samorządowych"
Po przedstawieniu bardzo ciekawych argumentów, oraz dyskusji z sali z udziałem kandydatów na radnych, oraz vice-prezydenta miasta, zdecydowana większość obecnych przegłosowała słuszność tej tezy.
Podsumowania debaty, argumentów za i przeciw, oraz postawy świętochłowickiej młodzieży dokonał Marszałek Debaty, Przewodniczący Rady Miasta - Pan Andrzej Szaton.
Fundacja "Wspólne Świętochłowice" przygotowała niespodziankę dla młodzieży uczestniczącej w dyskusji, która wspólnie z organizatorami wybierze się do kina, gdzie będzie okazja do dyskusji nad kolejnym tematem "Młodzieżowej Debaty Oxfordzkiej" w Świętochłowicach.
Zapraszamy na relację video

