Sport

Dlaczego piłka nożna to sport narodowy?

Piłka nożna to bez wątpienia najbardziej popularny sport w Polsce i jeden z najpopularniejszych na świecie. Składa się na to wiele czynników. Jednym z nich jest prostota zasad oraz fakt, iż do grania wystarczy nam praktycznie sama piłka. Chyba każdy z nas pamięta jak w latach młodości „konstruował” bramki z tornistrów czy też kamieni. To jeden z głównych powodów, dla którego dzieciaki na całym świecie trenują i pragną pewnego dnia zostać sławnymi piłkarzami tak jak ich idole.

Reguły gry

Zasady gry są bardzo proste i znane każdemu. Naprzeciw siebie stają dwie drużyny liczące po 11 zawodników w skład których wchodzą: obrońcy, pomocnicy, napastnicy oraz bramkarz. Ich zadaniem jest zdobycie większej ilości bramek od swoich przeciwników. Najbardziej znanymi i najmocniejszymi ligami na świecie są angielska, hiszpańska, włoska, niemiecka oraz francuska. Piłka nożna jest szczególnie popularna w Europie i Ameryce Południowej, choć również w USA z roku na rok znajduje coraz więcej fanów. Raz na cztery lata odbywają się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Organizowane są one we wcześniej wybranym kraju, do którego podczas imprezy zjeżdżają się kibice z całego świata.

Liga Mistrzów

W Europie jednymi z najbardziej popularnych są rozgrywki Ligi Mistrzów UEFA. Biorą w niej udział drużyny mistrzów krajów znajdujących się w czołówce rankingu FIFA oraz mistrzowie krajów z niższych miejsc, którzy muszą jednak wcześniej przejść eliminacje. Faza grupowa składa się z ośmiu grup po cztery drużyny w każdej. Mecze rozgrywane są w systemie punktowym, a każdy gra ze sobą dwa razy – raz u siebie i raz na wyjeździe. Dwa najlepsze zespoły w grupie awansują do fazy play-off, gdzie o przejściu dalej decyduje ilość bramek zdobytych w dwumeczu. Finał rozgrywany jest na neutralnym, wcześniej wyznaczonym stadionie. Puchar Ligi Mistrzów jest marzeniem nie tylko każdego piłkarza i trenera ale również i kibica danej drużyny.

Liga Mistrzów UEFA to najbardziej prestiżowe rozgrywki w Europie (sxc.hu)
Liga Mistrzów UEFA to najbardziej prestiżowe rozgrywki w Europie (sxc.hu)

Powód sukcesu

Piłka nożna od zawsze była jedną z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych. Generuje ona ogromne przychody przyciągając na stadiony i przed ekrany telewizorów miliony widzów rocznie. Z uwagi na brak potrzeby posiadania dużej ilości drogiego wyposażenia to sport, który jest chętnie uprawiany przez ludzi na całym świecie. Największe kluby posiadają własne szkółki piłkarskie umieszczone w różnych zakątkach globu, gdzie mogą trenować młodzież i znajdować ukryte talenty. Pomimo braku ogromnych sukcesów polskiej reprezentacji i klubów to wciąż najpopularniejszy sport w kraju, który swoją oglądalnością przebija nawet siatkówkę czy piłkę ręczną.

2 KOMENTARZE

  1. Ciekawe czy któryś polski zespół dostanie się w końcu do Ligi MIstrzów

  2. Albo czy nasza reprezentacja dojdzie dalej niż do fazy grupowej na jakichkolwiek mistrzostwach 😀

Komentarze są wyłączone.