Przemysł i technika

Połączenia mechaniczne – spawanie

W świecie techniki wyróżniamy kilka połączeń mechanicznych. Różnią się one n wiele sposobów – jedne z nich są bardziej trwalsze, inne zaś pozwalają na tańsze zespolenie elementów. Jednym z największych problemów inżynierskich jest dobranie odpowiedniego sposobu do danej sytuacji. W taki sposób, aby połączone elementy spełniały swoją rolę i nie narażały pracowników na niebezpieczeństwo. Wśród takich połączeń wyróżnia się kilka podziałów. Pierwszy z nich dzieli je na takie, które są nierozłączne (niemożliwe jest rozłączenie elementów bez ich uszkodzenia) oraz rozłączne (elementy da się rozdzielić bez konieczności uszkodzenia któregoś z nich). Kolejny ważny podział to taki, który dzieli je na ruchome oraz nieruchome. Te pierwsze to takie, w których możliwe jest pracowanie względem siebie elementów. Nieruchome nie mają jakichkolwiek luzów i są sztywne.

Spawanie

Jednym z najczęściej stosowanych połączeń jest spawanie. Według powyższych podziałów można je zaliczyć na nierozłączne i nieruchome. Używane są one w takich sytuacjach, gdy zależy nam na naprawdę mocnym połączeniu. Wyróżnia się kilka sposobów spawania, które stosowane są najczęściej. Jednym z nich jest to, w którym wykorzystuje się acetylen wraz z tlenem. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie bardzo wysokiej temperatury, która pozwala na zespolenie dwóch lub więcej elementów. Wykorzystuje się również spawanie za pomocą plazmy czy w osłonie gazowej. Używane są one do konkretnych celów i dlatego nie można wybrać sposobu przypadkowo. W ten sposób mogłoby dojść do poważnych problemów, bo nadmierna temperatura mogłaby doprowadzić do zniszczenia jakiegoś elementu, a zbyt niska na słabsze ich połączenie.

Iskry powstające przy spawaniu (sxc.hu)
Iskry powstające przy spawaniu (sxc.hu)

Uprawnienia

Spać można wiele materiałów. Właściwie wszystkie te, które są topliwe. Przykładem może być spawanie żeliwa Warszawa, które stosowane jest najczęściej. Oprócz tego często możemy spotkać się ze spawaniem konstrukcji aluminiowych oraz stali. Do przeprowadzania tego rodzaju prac konieczne jest posiadanie uprawnień. Ukończenie kursu spawacza jest niestety bardzo kosztowne. Nabycie tej umiejętności trwa przez dłuższy czas i wymagane są pewne umiejętności, o których nie możemy zapominać. Jeżeli nauczymy się spawać to będziemy mogli znaleźć dobrze płatną pracę – zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu jest ogromne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *