Prawo

Separacja jako alternatywa dla rozwodu

Dynamika współczesnego społeczeństwa  to rozstania i powroty, małżeństwa i rozwody. Coraz częściej ludzie decydują się na odejście od siebie. Coś co kiedyś było nie do pomyślenia, dziś jest naturalne. Rozwód Warszawa nie jest już niczym nadzwyczajnym. Zdarza się jednak, że małżonkowie, którzy nie chcą ze sobą żyć, jednocześnie nie chcą się rozwodzić. Może wynikać to z nadziei na rozwiązanie problemów małżeńskich i ponowne zejście się lub też z kwestii religijnych, które to nie dopuszczają rozwodu.

Istota separacji

para(sxc.hu)
para(sxc.hu)

Separacja jest wydanym przez sąd orzeczeniem o rozłączeniu małżonków, gdyż nastąpił między nimi zupełny rozkład pożycia, ale bez rozwiązania związku małżeńskiego. Stwierdza ono, że małżonkowie faktycznie ze sobą nie żyją i reguluje ich pozycję. Separacja nie stoi na przeszkodzie do ponownego zejścia się lub ewentualnego orzeczenia rozwodu. Separacja nie stanowi etapu poprzedzającego rozwód, ale może być jego alternatywą.

Przesłanki

Separacja w kwestii przesłanek jest podobna do rozwodu. Aby otrzymać separację musi nastąpić trwały rozpad pożycia, ale nie otrzymamy jej gdy może to zaszkodzić dobru małoletnich dzieci lub jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Brana pod uwagę przy rozwodzie wyłączna wina małżonka, w tym przypadku jednak nie wyklucza separacji.

Separacja a rozwód

Warto pamiętać, że separacja nie równa się rozwodowi. Małżonek nie może zawrzeć ponownego małżeństwa z kimś innym, a także nie może wrócić do swojego nazwiska. Do obydwu stosuje się jednak te same przepisy w zakresie: orzekania o winie, władzy rodzicielskiej, alimentów, podziału majątku oraz utrzymywaniu drugiego małżnka. Orzeczenie separacji powoduje rozdzielność majątkową, w przypadku urodzenia dziecka przez współmałżonkę nie obliguje do faktu, że mąż jest ojcem oraz odsuwa współmałżonka od dziedziczenia ustawowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *