Rozrywka Społeczeństwo

Wieczni żywy jazz

Chociaż rozkwit popularności jazzu przypada na lata 20/30 XX  wieku to nic nie wskazuje, by miał tracić na znaczeniu. Oczywiście najwięcej osób wciąż słucha największych klasyków tego gatunku, Milesa Davisa, Louisa Armstronga, Franka Sinatry, Elli Fitzgerald czy Billy Holiday, ich klasyczne już utwory są wiecznie żywe. Wciąż jednak powstają nowe zespoły utalentowanych muzyków. Także w Polsce ten gatunek muzyki nieustannie cieszy się popularnością.

jazz(sxc.hu)
jazz(sxc.hu)

Początki jazzu na świecie i w Polsce
Początkowa faza rozwoju jazzu wiąże się z Nowym Orleanem, miastem o bogatej tradycji muzycznej. To stamtąd pochodził wokalista i trębacz Louis Armstrong, jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków tego gatunku, który upowszechnił jazz na całym świecie.

Początki jazzu w Polsce to lata 20. , to wtedy właśnie powstawały pierwsze zespoły muzyczne grające w lokalach w sposób naśladujący jazz. W 1928 roku zespół Zygmunta  Krasińskiego podczas Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu dał pierwszy koncert, grając jazz “do słuchania”, a nie do tańca.

Wiecznie żywy
Mogłoby się wydawać, że współcześnie odchodzi się od słuchania jazzu, na rzecz różnego rodzaju zespołów muzyki popularnej lub odmian rocka, czy muzyki alternatywnej, elektronicznej. Nic bardziej mylnego! Polacy wciąż intensywnie słuchają klasyków jazzu, w wielu warszawskich klubach urządzane są koncerty różnego rodzaju muzyków, a na eventach firmowych, bankietach, ale także urodzinach czy weselach oprawą muzyczną zajmuje się najczęściej zespół jazzowy. Skąd bierze się ta popularność tego gatunku? Trudno ocenić, ale powodów jest wiele, prawdopodobnie dla każdego fana- indywidualny. Myślę jednak, że nic tak nie uspokaja, relaksuje i wprawia w dobry nastrój jak charakterystyczny jazzowy rytm i brzmienie trąbki.

1 KOMENTARZ

Komentarze są wyłączone.