Prawo

Obowiązki doradcy podatkowego

Często jest tak, że decydując się na pewien zawód do końca nie wiemy czy on się zajmuje. Myśląc np. o prawniku myślimy, że zajmuje się on wyłącznie rozprawami sądowymi, a w rzeczywistości pisze on również podania, a także może pomagać nam w rozeznaniach podatkowych. Jeśli mamy na myśli inny zawód również musimy liczyć się z tym, że obowiązki są wszelakie np. pani w sklepie nie stoi wyłącznie przy kasie, musi również robić porządek w sklepie, a przed otwarciem i zamknięciem musi tez zadbać o jego czystość. Nie jest więc tak, ze jeśli szkolimy się z danego zawodu będziemy wykonywać tylko jedną czynność. To tak jakby dziennikarz pisał wyłącznie felietony, a tak nie jest. W obszar jego obowiązków wchodzą również wywiady i reportaże.

rozliczanie podatków(sxc.hu)
rozliczanie podatków(sxc.hu)

Podobnie z zawodem doradcy. Weźmy np. doradztwo podatkowe Warszawa. Czynność, które należą do wykonywania tegoż zawodu są następujące:

  1. Przede wszystkim do zadań doradcy podatkowego jest udzielanie podatnikom, płatnikom oraz inkasentom porad, opinii oraz wyjaśnień. Mogą być one na ich zlecenie lub bez.
  2. Kolejne obowiązki jakie należą do osób, które specjalizują się w tymże zawodzie jest przeprowadzanie w imieniu oraz na rzecz podatników (płatników etc.) wszelkich ksiąg podatkowych oraz innych bas danych służących ewidencji celów podatkowych. Również pomoc w tym zakresie tematycznym.
  3. Trzecim obowiązkiem należącym jest sporządzanie zeznań oraz deklaracji płatników lub udzielenie im pomoc w ich sporządzeniu.
  4. Ostatnim z głównych obowiązków jest reprezentowanie podatników. W postępowaniu przed organami administracji publicznej oraz na drodze sądowej ( w przypadku adwokatów).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *