Wydawać się może, że prawo spadkowe jest proste i łatwo domyśleć się kto i kiedy dziedziczy majątek. Nie jest to jednak takie pewne. Co prawda spadek można przepisać każdemu, komu chcemy, jednak jeśli w testamencie nie zadba o całą najbliższą rodzinę, wówczas może ona dochodzić swoich praw do otrzymania tak zwanego zachowku. Czym on jest i komu dokładnie przysługuje?
Kto ma prawo do zachowku?
Przede wszystkim konieczne jest objaśnienie: kto dokładnie stanowi najbliższą rodzinę. Według prawda tak zwani zstępni, czyli współmałżonkowie, dzieci, wnuki i prawnuki spadkodawcy. Rodzice spadkodawcy maja prawo do zachowku wyłącznie w sytuacji, gdy zmarł on bezdzietnie. Nie dziedziczą w ten sposób osoby wydziedziczone, a także małżonkowie będący w separacji lub rozprawy rozwodowej.

Ile wynosi zachowek?
Zachowek stanowi połowę kwoty, która należała by się tej osobie, gdyby spadkodawca nie spisał testamentu. Kwota ta kształtuje się więc różnie, w zależności do ilości osób objętych spadkiem, a więc najbliższej rodziny i osób ujętych w testamencie. W momencie, gdy osoba dziedzicząca jest niepełnoletnia lub stale nie zdolna do pracy- dostaje 2/3 kwoty, którą otrzymałaby, gdy figurowała w testamencie spadkodawcy.
Jak to zrozumieć?
Prawo spadkowe, tak jak każda inna gałąź prawa bywa bardzo problematyczne, zwłaszcza w sytuacji, gdy testament stoi w sprzeczności z ogólnie przyjętymi zasadami. W celu dopilnowania wszelkich terminów i formalności należy na bieżąco śledzić przepisy prawa, bo jak doskonale wiemy „nieznajomość prawa szkodzi”, dlatego często lepiej i bezpieczniej zdecydować się na pomoc specjalisty, jaką jest porada prawna.