Prawo

Kto ma prawo do spadku?

Wydawać się może, że prawo spadkowe jest proste i łatwo domyśleć się kto i kiedy dziedziczy majątek. Nie jest to jednak takie pewne. Co prawda spadek można przepisać każdemu, komu chcemy, jednak jeśli w testamencie nie zadba o całą najbliższą rodzinę, wówczas może ona dochodzić swoich praw do otrzymania tak zwanego zachowku. Czym on jest i komu dokładnie przysługuje?

Kto ma prawo do zachowku?
Przede wszystkim konieczne jest objaśnienie: kto dokładnie stanowi najbliższą rodzinę. Według prawda tak zwani zstępni, czyli współmałżonkowie, dzieci, wnuki i prawnuki spadkodawcy. Rodzice spadkodawcy maja prawo do zachowku wyłącznie w sytuacji, gdy zmarł on bezdzietnie. Nie dziedziczą w ten sposób osoby wydziedziczone, a także małżonkowie będący w separacji lub rozprawy rozwodowej.

OLYMPUS DIGITAL(sxc.hu)
OLYMPUS DIGITAL(sxc.hu)

Ile wynosi zachowek?
Zachowek stanowi połowę kwoty, która należała by się tej osobie, gdyby spadkodawca nie spisał testamentu. Kwota ta kształtuje się więc różnie, w zależności do ilości osób objętych spadkiem, a więc najbliższej rodziny i osób ujętych w testamencie.  W momencie, gdy osoba dziedzicząca jest niepełnoletnia lub stale nie zdolna do pracy- dostaje 2/3 kwoty, którą otrzymałaby, gdy figurowała w testamencie spadkodawcy.

Jak to zrozumieć?
Prawo spadkowe, tak jak każda inna gałąź prawa bywa bardzo problematyczne, zwłaszcza w sytuacji, gdy testament stoi w sprzeczności z ogólnie przyjętymi zasadami. W celu dopilnowania wszelkich terminów i formalności należy na bieżąco śledzić przepisy prawa, bo jak doskonale wiemy „nieznajomość prawa szkodzi”, dlatego często lepiej i bezpieczniej zdecydować się na pomoc specjalisty, jaką jest porada prawna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *