Większość rozwodów w Polsce przeprowadzana jest bez orzekania o winie. Czy to możliwe, że tak często małżonkowie są w tej kwestii zgodni? Jakie są zalety tego typu rozwodu? Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się nie orzekać o winie.
- Znacznie krótszy okres oczekiwania na prawomocność rozwodu
Przy rozwodzie bez orzekania o winie rozwód może zostać orzeczony nawet na pierwszej rozprawie rozwodowej, która zazwyczaj trwa nie dłużej niż 30 minut.
- Duża oszczędność kosztów sądowych
Koszty sądowe są znacznie niższe niż w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie. Po orzeczeniu rozwodu następuje zwrot połowy opłaty pozwu (300 zł).
- Prostsze postępowanie dowodowe
Sąd nie musi przeprowadzać pełnego postępowanie dowodowego. Zwykle kończy się to na wysłuchaniu małżonków. Pozwala to zaoszczędzić długotrwałego przesłuchiwania świadków i szczegółowego, często bolesnego analizowania pożycia małżeńskiego stron.
- Lepsze kontakty małżonków po rozwodzie i stosunki rodzinne
Przyjazne nastawienie rozwodzących się małżonków znacznie ułatwia uregulowanie kwestii związanych z podziałem majątku oraz opieką nad dziećmi , a także władzy rodzicielskiej i alimentami. Zdecydowanie poprawia to tez ogólną sytuację rodzinną.

Kwestia alimentów przy rozwodzie bez orzekania o winie jest unormowana w ten sposób, że małżonkowie mogą wzajemnie żądać alimentów, jeśli znajdują się w niedostatku, jednak obowiązek ten obowiązuje tylko przez 5 lat od uprawomocnienia wyroku rozwodowego. W razie problemów w jakiejkolwiek kwestii dotyczącej rozwodu warto skorzystać z pomocy prawnika, jak na przykład porada prawna online.