Prawo

Zalety rozwodu bez orzekania o winie

Większość rozwodów w Polsce przeprowadzana jest bez orzekania o winie. Czy to możliwe, że tak często małżonkowie są w tej kwestii zgodni? Jakie są zalety tego typu rozwodu? Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się nie orzekać o winie.

 1. Znacznie krótszy okres oczekiwania na prawomocność rozwodu
  Przy rozwodzie bez orzekania o winie rozwód może zostać orzeczony nawet na pierwszej rozprawie rozwodowej, która zazwyczaj trwa nie dłużej niż 30 minut.
 1. Duża oszczędność kosztów sądowych
  Koszty sądowe są znacznie niższe niż w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie. Po orzeczeniu rozwodu następuje zwrot połowy opłaty pozwu (300 zł).
 1. Prostsze postępowanie dowodowe
  Sąd nie musi przeprowadzać pełnego postępowanie dowodowego. Zwykle kończy się to na wysłuchaniu małżonków. Pozwala to zaoszczędzić długotrwałego przesłuchiwania świadków i szczegółowego, często bolesnego analizowania pożycia małżeńskiego stron.
 1. Lepsze kontakty małżonków po rozwodzie i stosunki rodzinne
  Przyjazne nastawienie rozwodzących się małżonków znacznie ułatwia uregulowanie kwestii związanych z podziałem majątku oraz opieką nad dziećmi , a także władzy rodzicielskiej i alimentami. Zdecydowanie poprawia to tez ogólną sytuację rodzinną.
OLYMPUS DIGITAL(sxc.hu)
OLYMPUS DIGITAL(sxc.hu)

Kwestia alimentów przy rozwodzie bez orzekania o winie jest unormowana w ten sposób, że małżonkowie mogą wzajemnie żądać alimentów, jeśli znajdują się w niedostatku, jednak obowiązek ten obowiązuje tylko przez 5 lat od uprawomocnienia wyroku rozwodowego. W razie problemów w jakiejkolwiek kwestii dotyczącej rozwodu warto skorzystać z pomocy prawnika, jak na przykład porada prawna online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *