Prawo

Poprawka do ustawy o gruntach?

Panika ogarnęła ostatnimi czasy posiadaczy ziem rolnych. A to za sprawą wprowadzenia nowej ustawy o gruntach rolnych. Będzie ona utrudniała sprzedaż ziem, jako że zakazuje zakupu gruntów rolnych przez zwykłego obywatela, który rolnikiem nie jest.

notariusz (sxc.hu)
notariusz (sxc.hu)

Jeżeli jesteś rolnikiem, możesz się cieszyć. Ziemie będą bardzo tanie, bo trudno będzie je sprzedać. Zatem możesz kupić grunt w dobrej cenie i powiększyć swoje gospodarstwo, a koszty zwrócą się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Natomiast jeśli jesteś posiadaczem ziemi i chciałbyś ją sprzedać i upłynnić w postaci pieniężnej, Twój ważny wydatek będzie musiał poczekać.

Partia Prawo i Sprawiedliwość chciała uchronić ziemie polskie przed rozkupem przez cudzoziemców. Dlaczego zatem nie pozwala kupić ziemi swoim obywatelom? Od kwietnia grunty rolne może nabyć tylko rolnik, po spełnieniu szczegółowych warunków, a także związki wyznaniowe. Ciekawe zestawienie. Nie każdy rolnik będzie miał prawo zakupu Twojej ziemi. Może to zrobić tylko ten, który posiada już swoją ziemię i prowadzi gospodarstwo rolne. Co najciekawsze, musi mieszkać od pięciu lat na terenie tej samej gminy, na której leży ziemia. Kościół natomiast nie ma żadnych ograniczeń i może kupować działki do woli.

Ostatnio pojawiły się jednak plotki, że w opracowaniu jest poprawka do tej nieszczęsnej ustawy. Być może zmiana będzie pozwalała na sprzedaż osobie, która nie jest rolnikiem, ziemi o powierzchni do trzydziestu arów. Nic dziwnego zatem, że biuro notarialne Katowice ma ręce pełne roboty. Ludzie łapią się deski ratunku – dzielą swoje grunty i przepisują je na członków rodziny, najczęściej po części dla każdego dziecka.  Czy plotka okaże się prawdą? Mamy taką nadzieję!

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *