Prawo

Prawnicy zarabiają grosze?

Chociaż wciąż funkcjonuje przekonanie, że prawnicy w Polsce śpią na pieniądzach to nie do końca jest to zgodne z prawdą. Adwokaci zarabiają mniej niż sędziowie czy mecenasi. Jeśli mowa ogólnie o prawnikach to ich średnie miesięczne zarobki plasują się jednak wyżej niż pensje lekarzy rodzinnych czy maklerów giełdowych.  W czym więc tkwi problem?

businessman-with(sxc.hu)
businessman-with(sxc.hu)

Rynek wciąż komunikuje wysokie zapotrzebowanie na usługi prawne, dlatego kolejne kancelarie pojawiają się bez przerwy, w niektórych miastach- jak grzyby po deszczu. Ważny jest jednak fakt, że w tej branży funkcjonuje mocno zarysowany podział na mniej i bardziej znanych, szanowanych prawników. Jest to głównym podmiotem problemów z wejściem na rynek i pozyskaniem klientów. Zwykle, gdy wyszukujemy na przykład kancelaria adwokacka Kielce, kierujemy się ceną oraz opiniami innych osób, które korzystały już z usług danego prawnika. Wydawać by się mogło, że wysoka cena oznacza automatycznie wysoką jakość pracy, kwalifikacje, a także doświadczenie i skuteczność adwokata. Jednak nie jest to reguła, ponieważ wielu prawników stosuje metodą przekonywania do jakości swoich usług za pomocą wysokiej ceny. Bardzo powszechny jest proceder utrudniania dostępu do rynku młodym, mało znanym małym kancelariom przez wielkie i znane od pokoleń rodzinne firmy.

Według badań adwokat w Polsce zarabia średnio ok dziewięć tysięcy złotych na rękę. Ważne jest jednak, że jednocześnie zarobki miesięczne ponad połowy z nich nie przekraczają pięciu tysięcy. Nie jest to oczywiście niska suma, biorąc pod uwagę ogólne zarobki Polaków, ale patrząc na wysoki poziom trudności studiów prawniczych, komplikacje związane z samym wejściem na rynek oraz dużą odpowiedzialność jaka wiąże się z wykonywaniem tego zawodu, suma ta nie jest już taka duża.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *