Dom i wnętrza

Nowoczesne technologie w domu. Inteligentne domy dla każdego

W ostatnich latach bardzo często stosuje się nowoczesne technologie, których zadaniem jest przede wszystkim poprawienie komfortu życia codziennego. Niektóre osoby posuwają się tak daleko, że decydują się na modyfikowanie własnych domów i naszpikowanie ich nowoczesną techniką. Bardzo często można spotkać się z systemami, które związane są ze sterowaniem oświetleniem. W ten sposób nie będziemy załączali światła w klasyczny sposób, ale będziemy robili to w nieco inny sposób niż dotychczas. Przede wszystkim nie będziemy musieli używać przełączników, bo wszystko zostanie zautomatyzowane. Dobrym przykładem jest oświetlenie, które uruchamia się po wykryciu ruchu. Wchodząc do jakiegoś pomieszczenia możemy liczyć się z tym, że światło samo się zapali i nie zgaśnie do momentu aż nie opuścimy takiego pomieszczenia. Jeżeli przez długi czas nie zostanie wykryty ruch to światło automatycznie się zgasi. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które zapominają zgasić światła po wyjściu z pomieszczenia.

Sterowanie oświetleniem

Takie rozwiązanie nie muszą znajdować się wyłącznie w domu, bo mogą być zastosowane również w innych miejscach jak na przykład na podjeździe. Jest to całkiem dobre rozwiązanie, które pomoże nam trafić do domu w zupełnych ciemnościach. Po prostu, gdy system rozpozna, że ktoś znajduje się przed domem to światła ogrodowe się rozpalą. Będziemy mogli dojść do domu bezpiecznie, a później nie przejmować się zupełnie tym, że zostaną one zaświecone – po pewnym czasie samodzielnie zgasną. Jest to też dobry system antywłamaniowy. Jeżeli ktoś wejdzie na teren naszej posesji to od razu zostanie oświetlony. W ten sposób sąsiedzi zauważą intruza i będą w stanie odpowiednio zareagować. Inteligentny dom Kraków jest w stanie kontrolować o wiele więcej parametrów niż tylko oświetlenie. Często spotykamy się z rozwiązaniem, które odpowiada za kontrolowanie temperatury powietrza. W ten sposób możemy liczyć na stałą wartość niezależnie od tego jaka pogoda jest na zewnątrz.

Niedługo wszystkie domy będą wyposażone w nowinki technologiczne (sxc.hu)
Niedługo wszystkie domy będą wyposażone w nowinki technologiczne (sxc.hu)

Temperatura w pomieszczeniach

Działanie takiego systemu jest proste – w domu rozmieszczone są czujniki, które na bieżąco mierzą parametry klimatyczne. Gdy któryś ze wskaźników zaczyna pokazywać wartości graniczne to rozpoczyna się stosowana akacja – w zależności od zbadanego parametru rozpocznie się ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczenia. Takie rozwiązanie można zaprogramować również w taki sposób, aby np. ogrzewanie rozpoczynało się dopiero przed naszym przyjściem do domu (godzina będzie zdefiniowana w systemie). W ten sposób nie będziemy musieli utrzymywać temperatury w momencie, gdy nikogo nie będzie w domu. W efekcie zaoszczędzimy pieniądze. Samo rozwiązanie jest potrzebne i dobrze jest je stosować. Zachowanie stałej temperatury poprawia naszą odporność i sprawia, że czujemy się lepiej. Wykluczamy problemy związane ze zmiennością warunków klimatycznych w ciągu dnia. Takie systemy najczęściej montowane są w dopiero co budowanych domach, rzadziej adaptowane do już istniejących budynków.