Prawo

Komornicze postępowanie egzekucyjne

Nie sposób jest przewidzieć w jaki sposób potoczy się nasze życie. Pasmo sukcesów może nagle zostać przerwane przez nieoczekiwane zdarzenia jak np. strata pracy lub też choroba kogoś z bliskich nam osób. Takie rzeczy są naprawdę ważne i musimy mieć tego pełną świadomość, że nie zawsze wszystko będzie toczyło się dokładnie po naszej myśli. Większość osób w Polsce ma na swoim karku spłatę zobowiązań finansowych. Bardzo często jest to kredyt hipoteczny, który opiewa na bardzo wysoką kwotę, która może sięgnąć nawet kilkaset tysięcy złotych. Rata takiego kredytu może wynosić od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. W momencie, gdy mamy pracę i wszystko jest w porządku to spłata takiego zobowiązania nie jest dla nas jakimś szczególnie wielkim zobowiązaniem i jesteśmy w stanie wywiązywać się z niego w odpowiedni sposób. Gdy coś zaczyna się dziać to może okazać się, że będziemy potrzebowali więcej pieniędzy na inne cele i może zacząć nam brakować na podstawowe potrzeby życiowe.

Zadłużenie i zobowiązanie

Jeżeli mamy kredyt hipoteczny, którego nie będziemy spłacać to sprawa jest dość prosta. Zostanie nam zabrana nieruchomość, która tak naprawdę jest własnością banku. Dzięki jej sprzedaży możliwe stanie się jej spieniężenie po pokrycie zadłużenia. Oczywiście w dalszym ciągu będziemy mieli pewnie zobowiązania, które poniesiemy za postępowanie itd. Jeżeli jednak mamy problemy ze spłatą innych zobowiązań i pożyczek to może dochodzić do jeszcze większych problemów. W takim przypadku wierzyciel będzie chciał za wszelką cenę odzyskać pieniądze i wcale nie będzie to takie łatwe jak początkowo się wydaje. Może okazać się konieczne złożenie wniosku do sądu, gdzie zostanie zasądzone postępowanie komornicze. W tym przypadku to komornik sądowy Opole będzie zajmował się ściągnięciem wierzytelności i oddaniem pieniędzy osobie poszkodowanej. Postępowanie egzekucyjne rozpoczyna się od zajęcia składników majątkowych, które znajdują się na kontach bankowych , lokatach itd. W ten sposób można najszybciej pozyskać pieniądze, które pomogą pokryć powstałe w ten sposób zobowiązanie.

Komornik jest zawodem prawniczym, działającym przy sądzie (sxc.hu)
Komornik jest zawodem prawniczym, działającym przy sądzie (sxc.hu)

Zajmowanie majątku

Jeżeli kwoty te będą zbyt małe to możliwe będzie zajęcie mienia. Komornik ma prawo przejąć nieruchomości, samochody, elektronikę i inne rzeczy, które mają dużą wartość materialną. Te przedmioty zostaną sprzedane w trakcie aukcji komorniczej. W niej udział mogą brać wszystkie osoby, które mają pełnie praw i swobód obywatelskich. Dla osób licytujących jest to prawdziwa gratka, ponieważ jesteśmy w stanie kupić wiele rzeczy po naprawdę niskiej cenie. Dla komornika jest to sposób na spieniężenie rzeczy. Pozyskane w ten sposób środki materialne przeznaczone są na spłacenie wierzytelności oraz jako wynagrodzenie dla komornika. Pamiętajmy, że jest to zawód prawniczy, który powinien być respektowany. Wszystko odbywa się zgodnie z literą prawa i jest sposobem na rozwiązanie sytuacji. Wiele osób podchodzi bardzo sceptycznie do komorników, których uważa za osoby, które żerują na najbiedniejszych. Prawda jest oczywiście zgoła odmienna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *