Dom i wnętrza

Zabezpieczanie domu przed wadliwą instalacją elektryczną

Bezpieczeństwo domu jest jedną z najważniejszych rzeczy, na które powinniśmy zwracać uwagę. Niedopilnowanie tych elementów może zakończyć się bardzo tragicznie dla domowników, a zwłaszcza dla małych dzieci, które nie są w stanie zadbać o siebie samodzielnie. Wiele osób wprowadzając się do nowego domu nie zadaje sobie trudu, aby dokładnie go sprawdzić pod kątem bezpieczeństwa, co jest błędem. Bardzo często może on powodować problemy, które zostały sprytnie zakamuflowane przez poprzednich właścicieli. W ten sposób zamieszkamy na tykającej bombie, która może w każdej sytuacji spowodować duży problem. Jest to dla nas ogromnie ważne i dlatego musimy mieć wyrobiony odruch, aby jednak każde nowe miejsce sprawdzić pod względem potencjalnych niebezpieczeństw, które mogą w nim wystąpić. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić stan instalacji elektrycznej, gazowej ,wodociągowej. Te rzeczy często nie spełniają współczesnych norm i założeń budowlanych i powinny zostać wymienione.

Niebezpieczna instalacja elektryczna

Instalacja elektryczna może być skrajnie niebezpieczna w momencie, gdy zostanie uszkodzona. Może dochodzić do powstawania przepięć, które doprowadzą do powstania iskry i wywołania pożaru. Może do tego dojść w każdej sytuacji np. w środku nocy, gdy nie będziemy w stanie zareagować na taką sytuację właściwie. Ponadto może dojść do porażenie prądem, które może być równie zgubne w skutkach. Wcale nie trzeba mieć kontaktu z przewodami, aby doznać śmiertelnego porażenia. Może okazać się, że jeden z przewodów został uszkodzony a jego osłonka została stopiona. W takim momencie może zamknąć obwód z elementami konstrukcyjnymi domu. Dotknięcie ściany lub innego elementu może zakończyć się porażeniem. Podobnie również w przypadku urządzeń elektrycznych, z których na co dzień korzystamy. One również mogą być zagrożeniem w przypadku, gdy instalacja będzie niesprawna lub uszkodzona. Konieczne jest stosowanie zabezpieczeń, które automatycznie odłączą zasilanie w takiej sytuacji.

Prąd elektryczny może być wielkim zagrożeniem (sxc.hu)
Prąd elektryczny może być wielkim zagrożeniem (sxc.hu)

Zabezpieczenia przeciwporażeniowe

W domach bardzo często stosowane są topiki oraz korki, które odłączają zasilanie w momencie, gdy natężenia i temperatury będą zbyt wysokie. Dzięki temu każde spięcie automatycznie sprawi, że wszystko powróci do normalności. W ten sposób będziemy w stanie ochronić też sprzęt AGD i RTV przed możliwością spalenia. Nie jest to jednak rozwiązanie, które daje nam 100% pewności. Dalego warto jest zastosować również wyłączniki różnicowoprądowe, które są wstanie działać jako ostatnia linia obrony. Jeżeli natężenie prądu przed tym elementem będzie inne niż za nim to również dojdzie do odłączenia zasilania. W ten sposób jesteśmy w stanie uratować życie swoje lub najbliższych sobie osób. Pamiętajmy, że jeżeli już wykryjemy takie problemy to powinniśmy wezwać specjalistów i dokonać naprawy instalacji lub wymienić ją na nowocześniejszą. Nie warto jest ryzykować, bo tak naprawdę nigdy nie będziemy wiedzieli kiedy ponownie dojdzie do podobnej sytuacji.