Biznes i finanse

Jednosobowa działalność a podatki

Prowadzenie własnej firmy to nie tylko bycie swoim własnym szefem, wyższe zarobki czy inne zalety ale także masa obowiązków. Opłaty, składki, podatki z wszystkim tym mierzy się każdy przedsiębiorca w Polsce i nie da się tego uniknąć. Jak jednak pamiętać o tych wszystkich obowiązkach a także sprawnie wykonywać swoje obowiązki ?

Podatki

“Są dwie rzeczy na świecie, których nie da się uniknąć: śmierci i płacenia podatków” . To przysłowie, które często przytaczamy i jest naprawdę prawdziwe. Jakie jednak podatki czekają na przedsiębiorców ?

  • Podatek Vat – Płaci go wielu przedsiębiorców, jednak domyślnie jesteśmy z niego zwolnieni. Wybór należy już do nas, rozwiązanie to jest o wiele bardziej skomplikowane dlatego to temat na kolejny artykuł.
  • Podatek dochodowy – To ten sam, który płaciliśmy jako pracownicy jednak jako przedsiębiorca może się to dziać na różnych zasadach. Może to być właśnie 18 lub 32%, 19% – podatek liniowy lub karta podatkowa która jest inna dla różnych zawodów.

Rozliczanie się 

W zależności od naszej wiedzy możemy sami rozliczać swoje podatki i kontrolować wydatki. Jednak wiele firm korzysta z pomocy aby nie dokładać sobie pracy. Jedynym z rozwiązań jest zatrudnienie księgowej lecz dla małej firmy będzie to zbyt kosztowne. Dlatego częściej wybieraną opcją jest biuro rachunkowe Dębica. Dzięki temu możemy skupić się na swojej pracy a nie wszystkim wokół.

1 KOMENTARZ

Komentarze są wyłączone.