Prawo

Co może zająć komornik?

Komornik Opole to funkcjonariusz władzy publicznej, który w ostateczności dąży do ściągnięcia należności z majątku dłużnika dla wierzyciela.

Egzekucja Komornicza

Egzekucja komornicza ma na celu ściągnięcie z majątku dłużnika zaległych należności dla wierzyciela. Należy pamiętać o tym, że komornik sam nie decyduje o tym, co zajmie. Działa na podstawie wniensionego przez wierzyciela wniosku oraz tytułu wykonawczego wydanego przez sąd. Nawet gdy wskazane w dokumentach źródła nie wystarczą do pokrycia długu to komornik nie ma prawa sam zdecydować o zajęciu dodatkowych środków.

Czego nie można zająć?

Wierzyciel i sąd mają ograniczone możliwości co do decyzji. Nie może zdarzyć się sytuacja, w której dłużnik i jego rodzina nie mają żadnych środków do życia. Z tego powodu egzekucji komorniczej nie podlegają: niezbędne ubrania do wykonywania zawodu, przedmioty urządzenia domowego, zapasy żywności i opału, narzędzia niezbędne do pracy zarobkowej oraz surowce niezbędne do produkcji, przedmioty niezbędne do nauki, papiery osobiste ani produkty lecznicze.

Co może zająć komornik

Wśród sprzętu, który jest możliwy do poddania egzekucji, znajduje się AGD, RTV, komputery, pojazdy mechaniczne, itp. Ważną rzeczą jest, że dla komornika nie jest istotne, do kogo należy ruchomość, ani nie ma obowiązku tego sprawdzać. Dlatego więc może zdarzyć się, że egzekucja dotknie sprzętu będącego własnością kogoś innego niż dłużnik. Właściciel tego przedmiotu może zwrócić się o to do sądu w ciągu miesiąca.

Egzekucji podlegają również nieruchomości. Komornik szacuje ich wartość, wraz z opisem, po czym biegły sądowy rzeczoznawca dokładnie ją wycenia. Te nieruchomości są później przekazywane do licytacji publicznej.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *