Hobby Przemysł i technika

Jak wybrać odpowiedni aparat fotograficzny?

Wybór aparatu to niełatwe zadanie, szczególnie teraz, gdy na rynku pojawia się ich coraz więcej. Przy wyborze aparatu fotograficznego warto kierować się wieloma kryteriami, takimi jak gabaryty, jakość zdjęć czy funkcjonalność.

Wielkość

Poza budżetem na sam początek trzeba wziąć pod uwagę wielkość aparatu. Na rynku znajdziemy w zasadzie wszystko, od fotograficznych smartfonów do cyfrowego średniego formatu, więc jest w czym wybierać. Większość waha się między zaawansowanym kompaktem, bezlusterkowcem i lustrzanką.

Aparaty Kompaktowe

Sprawdzą się w codziennym fotografowaniu statycznych obiektów. Większość z nich powinna sobie też poradzić z filmowaniem. W tej kategorii znajdują się aparaty w cenie od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Niektóre typy superzoom mają duży zakres ogniskowych, inne oferują krótszą ogniskową albo obiektyw stałoogniskowy i większą matrycę

Bezlusterkowce

W większości oferują większe matryce od kompaktów i mają wymienne obiektywy. Najkrócej mówiąc i w dużym uprostrzeniu, są to lustrzanki bez lustra. Oferują lepszą jakość zdjęć niż większość kompaktów, porównywalną z lustrzankami i bardziej zaawansowaną funkcjonalność.
Większość producentów ma swoje systemy bezlusterkowców z matrycami w różnych rozmiarach. Są to bardzo dobre aparaty dla amatorów, chociaż niektóre modele mają już profesjonalne aspiracje. Jeżeli lustrzanka to trochę za dużo noszenia, to bezlusterkowiec będzie w sam raz.

Lustrzanki

Dostępne są w wielu wariantach, od amatorskich do bardzo wyspecjalizowanych i profesjonalnych. Jeżeli nie przeszkadzają nam gabaryty, to są to aparaty do wszyskiego, które oferują bardzo dobrą jakość zdjęć. Do ich wad należy jest wolna praca autofokusu i, oczywiście, gabaryty korpusu. Lustrzanki sprawdzają się właściwie w każdym rodzaju fotografii, a bezlusterkowce przewyższają pod względem szybkości autofokusu. Jednak nie przypadkiem do forografii sportowej, dzikiej natury czy reportażowej używa się najczęściej lustrzanek.

Jakość zdjęć

Innym parametrem jest jakość zdjęć. Tu najlepszym wykładnikiem jest wielkość matrycy, im większa tym lepsze powinniśmy otrzymać zdjęcia. Większa matryca oferuje większe piksele, dzięki czemu daje mniejsze szumy, większą dynamikę i tonalność obrazu. Nie bez znaczenia też jest obiektyw, który jeżeli jest słąby, będzie dawał nieostry obraz z wieloma wadami optycznymi. Najłatwiej jest pooglądać testy aparatów, które nas interesują, śćiągnąć z nich zdjęcia i zobaczyć czy są satysfakcjonujące.

Funkcjonalność

Trzeba kompromis między gabarytami, jakością zdjęć i osiągami aparatu. Aparat musi być na tyle mały, żeby chciało się go nam zabierać na dłuższe wyprawy, z których są najciekawsze zdjęcia, a nie był obciążeniem dla kręgosłupa. Jednocześnie musi dawać satysfakcjonujące zdjęcia.