Przemysł i technika

Co można mierzyć?

Wykonywanie różnego rodzaju pomiarów jest bardzo powszechne, nie tylko w przemyśle ale również w życiu codziennym. Istnieje wiele sytuacji, w których pomiary są przydatne i nawet niezbędne w życiu człowieka. Jakiego rodzaju rzeczy można mierzyć i jak wpływa to na nas?

Domowe mierzenie

Pierwszym przykładem wykonywania pomiarów w życiu codziennym możemy znaleźć w niemal każdej kuchni. Niemal każdy z nas posiada w kuchni wagę, która służy do mierzenia masy produktów spożywczych. Innym przykładem może być termometr, który można wykorzystać do mierzenia temperatury naszego ciała. Jest też metr krawiecki, którym możemy mierzyć długość. To tylko kilka przykładów z wielu innych wielkości fizycznych, które można mierzyć.

Profesjonalne miernictwo

W przemyśle bardzo często mierzy się masę, długość czy temperaturę, ale sprzęty do tego wykorzystywane muszą być dużo bardziej precyzyjne niż sprzęty domowe. Należy na nich regularnie przeprowadzać wzorcowanie przyrządów pomiarowych, po którym dostaną certyfikaty wzorcowania. Daje to pewność, że przemysłowe maszyny pomiarowe pokazują rzeczywiste wartości i ich błąd pomiaru jest w granicach normy.