Hobby

Kuchenne wypadki

Praca w kuchni czy gotowanie dla siebie może obfitować w ciekawe sytuacje wynikłe z testowania nowych dań. Jednak podczas gotowania możemy być świadkami różnego rodzaju wypadków. W jaki sposób uchronić się przed różnymi wypadkami i w jaki sposób pozbyć się skutków tych wypadków?

Zły pośpiech

Pierwszą rzeczą, która jest niezbędna w kuchni jest ostrożność i działanie powolne ale dokładne. Przed gotowaniem warto przygotować wszystkie przybory do gotowania i składniki, które będą potrzebne, co pozwoli na uniknięcie gwałtownych działań gdy już zaczniemy gotowanie. Warto też zachować ostrożność przy posługiwaniu się ostrymi narzędziami, gdyż w pośpiechu możemy się pokaleczyć. Jednak co zrobić gdy już przydarzył się wypadek?

Skutki wypadku

Przykładem wypadku może być wylanie oleju na kafelki lub na podłogę, co może być spowodowane upuszczeniem butelki lub garnka. Wyczyszczenie go wodą może być problematyczne, dlatego warto zastosować sorbenty, które w bezpieczny sposób zneutralizują go. Jeśli chodzi o inne wypadki, to możemy wyróżnić skaleczenie się nożem lub oparzenia. Te należy oczyścić za pomocą wody i zakryć je za pomocą bandaża.