Zdrowie i uroda

Rola dezynfekcji w medycynie

Medycyna przez setki lat stawała się coraz lepsza, dzięki czemu dziś możemy bez problemów poradzić sobie z chorobami, które dawniej były wyrokiem śmierci. Z medycyną nieodłącznie związana jest kwestia dezynfekcji, która znacznie zwiększa bezpieczeństwo wszelkich medycznych zabiegów. Na czym dokładnie ono polega?

Czym jest dezynfekcja?

Na każdej niezdezynfekowanej powierzchni znajduje się duża ilość drobnoustrojów takich jak bakterie czy wirusy. Jeśli dostaną się do organizmu, to mogą być one powodem różnych chorób. Dezynfekcja pozwala na pozbycie się wszelkich drobnoustrojów na danej powierzchni, co w medycynie ma bardzo ważny wpływ na zdrowie. Szczególnie ważne jest to na przykład w przypadku zabiegów chirurgicznych, gdzie odporność pacjenta na zarażenie jest bardzo niska.

Czym dezynfekować?

Aby zdezynfekować różnego rodzaju przedmioty czy powierzchnie potrzebny jest odpowiedni płyn do dezynfekcji. Ma on pozwolić nie tylko na pozbycie się wszystkich drobnoustrojów, a jednocześnie nie uszkodzić skóry ani dezynfekowanych powierzchni. Tego typu dezynfekowanie należy przeprowadzać regularnie, aby mieć pewność że interesujące nas powierzchnie są sterylnie czyste.