Dom i wnętrza

Rekuperacja – co to takiego?

To nic innego jak proces odzyskiwania energii z powietrza zanieczyszczonego, co pozwala nam uzyskać ciepło i dostarczyć świeże powietrze, filtrując i usuwając zużyte powietrze o wysokiej zawartości dwutlenku węgla – jest przefiltrowane – pozbawione insektów, kurzu i większych zanieczyszczeń. Łatwiej ujmując jest to ekologiczny sposób energooszczędnej wentylacji.

Co daje nam rekuperacja?

Przede wszystkim pozwala ona na zauważalne zaoszczędzenia ciepła w swoim domu. Zaoszczędzone ciepło jesteśmy w stanie później wykorzystać. Proces ten zachodzi w różnych urządzeniach do tego przeznaczonych. Istnieją różne tego typu urządzenia – kominki, piece, samochody, wentylacja itp. Co więcej rekuperacja gwarantuje nam dostęp do świeżego powietrza, które zostaje oczyszczone z kurzu, cząsteczek smogu itp. – pamiętajmy, że jakość powietrza w naszym domu jest wyjątkowo ważnym aspektem.

Rekuperacja energii elektrycznej

Jesteśmy w stanie proces odzyskiwania energii uzyskać również w sprzętach z napędem elektrycznym, bądź hybrydowym. Silnik elektryczny działa wtedy jako prądnica. Podczas procesu hamowania energia kinetyczna jest przekształcania w energie elektryczną która natomiast później oddawana jest do sieci tradycyjnej takich jak: tramwaje, lokomotywy, trolejbusy. Energia również może być odnawiana w akumulaorze, co przystosowuje ją do ponownego użytku.

Decyzja o rekuperacji prowadzi do braku konieczności budowania kominów wentylacji grawitacyjnej, a czasem nawet możliwa jest rezygnacja z całego komina.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *