Przemysł i technika

Co odzyskuje się w procesie recyklingu katalizatorów?

Katalizatory samochodowe odpowiadają za filtrowanie spalin powstałych podczas spalania paliwa, jednak po pewnym czasie ulegają zużyciu. Wtedy przychodzi czas na poddanie ich recyklingowi i na odzyskanie z nich wartościowych surowców. Co dokładnie się do nich zalicza i dlaczego jest to opłacalne?

Metale szlachetne

Aby katalizatory samochodowe mogły prawidłowo funkcjonować, to w jego rdzeniu muszą być zawarte metale szlachetne, które są katalizatorem reakcji chemicznych zachodzących ze spalinami. Zaliczają się do nich między innymi platyna, pallad oraz rod, które wykorzystywane są również w wielu innych branżach. Dlaczego jednak opłaca się poddawać katalizatory https://katalysator-recycling.nl/catalogus/ recyklingowi zamiast wydobywać rudy tych metali?

Recykling zamiast kopalni

Recykling katalizatorów jest drogi i skomplikowany, ale nawet wtedy jest znacznie tańszy niż wydobywanie rud metali szlachetnych z ziemi. Znajdują się one na dużej głębokości i nie jest ich wiele, dlatego recykling będzie dużo bardziej opłacalny. Ponadto kopalnie znacznie wpływają na zanieczyszczenie środowiska, więc recykling zmniejsza konieczność wykorzystania kopalni. A to bezpośrednio wpłynie na lepsze środowisko naturalne co dla każdego z nas powinno być ważne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *