Społeczeństwo

Wychowywanie dzieci

Często jako rodzice zadajemy sobie pytanie – czy robię wszystko aby moje dziecko było szczęśliwe? Wychowanie dziecka jest niezaprzeczalnie wielką sztuką, ale i wyzwaniem, przed którym staje każdy rodzic.

Dlaczego wychowanie jest takie ważne?

Wychowanie nie polega jednak na ciągłym spełnianiu zachcianek swojego dziecka i przymykaniu oka na jego wybryki. W każdym domu muszą panować jakieś zasady i idące za nimi konsekwencje za złe zachowanie. Jeśli nie będzie to stosowane – dziecko przyzwyczai się do bezkarności nawet za najgorsze czyny. Bądźmy stanowczy – określajmy granice, ale starajmy się wytłumaczyć wszystko dziecku ze spokojem. Jest to ważne jeśli chcemy, by w miejscach takich jak przedszkole dziecko było spokojne. Sprawa tego jaki mamy stosunek do swojego dziecka może odbić się na jego późniejszym zdrowiu psychicznym – nie krytykujmy, nie zawstydzajmy i nie wyśmiewajmy, dajmy mu poczucie przynależności. Złe traktowanie w dzieciństwie odciska piętno na psychice człowieka.

Wykaż się jako rodzic i zbuduj silną więź

Okazujmy dziecku czas i nie ignorujmy go. Przez to pokazujemy, że jest dla nas ważne. Najważniejszym aspektem jest rozmowa i zrozumienie. Zamiast karać dziecko za coś co zrobiło – postarajmy się dowiedzieć co nim kierowało. Ważne jest również, aby zbudować z nim silną więź poprzez zaufanie. Skoro oczekujemy żeby nasze dziecko było prawdomówne i okazywało nam szacunek – róbmy dokładnie to samo. Nie zapominajmy, że zaufanie dziecka względem rodzica jest tak samo istotne w drugą stronę. Więź z dzieckiem możemy budować każdego dnia i to poprzez z pozoru błahe rzeczy – szanujmy jego zdanie i nic mu nie narzucajmy, pozwólmy pokazywać emocje i mówmy, że je kochamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *